HAMİLE KEDİLERDE BESLENME

Kedinizin hamilelik ve emzirme dönemine beslenmesinin düzenlenmesi çok önemli bir faktördür. Çünkü kediniz hem yavruların sağlıklı şekilde gelişebilmesi hem de doğum sonrasında yavrularını anne sütüyle yeterince besleyebilmesi için gebelik döneminde protein ve mineral miktarı daha fazla olan yavru mamasıyla yahut da hamile kediler için spesifik olarak hazırlanmış mamalarla beslenmesinde yavruların daha sağlıklı olması açısından çok önemlidir. Yetişkin mamaları hamile kedilerin beslenmesinde yeterli olmayacaktır.

Kedinin doğum sonrası ve hamilelik süresi boyunca sağlığını devam ettirebilmesi  yavruların sağlıklı şekilde gelişebilmesi ve süt emzirme dönemi sırasında yavruları ve kendisi için bu dönemdeki beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Hamilelik süresi boyunca
verilen mama miktarı düzenli olarak arttırılmalıdır. Hamilelik süresi 57-63 gündür. Kediniz hamileliğin ikinci yarısında daha fazla kilo alacak, yavrular  bu sürede daha hızlı büyüyecek ve bu nedenle daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyacaktır.  Gebeliği süresince ve emzirme döneminde veterinerinizin önereceği bir mamayı kullandığınızda ekstra besin ve vitamin mineral takviyesine gerek olmayacaktır.

Gebelik süresi boyunca ,kedinizin kilo artışı yavaş ve durağan olabilir. Genelde kediler gebeliklerinin ikinci yarısından sonra kilo almaya başlarlar bu zamana kadar çok fazla kilo artışı gözlemlenmeyebilir. Gebelik sırasında zaman zaman iştahsızlıklar da şekillenebilir eğer bu iştahsızlıklar uzun süreliyse ve kondüsyonunda  değişmeler varsa veteriner hekiminize danışmanızda fayda vardır.  Kedilerde gebeliğinin 9. haftası içinde iştahsızlık gözlemleniyorsa doğumun  24-48 saat içerisinde gerçeleşeceği anlamına gelir.Doğum sonrası 24 saat içinde kedinizin iştahı normale döner.