Kedilerde Karma Aşı

Kedilerde Karma Aşı

Karma Aşı nedir, Neden kedime karma aşı yaptırmalıyım.

Karma aşı özellikle yavru kedilerimizde büyük önem taşımaktadır. Neden mi çünkü yavru kedilerimiz de hastalıklara karşı tam bir bağışıklık söz konusu değildir. Bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş ve zayıf olan yavru kedilerimizde viral kaynaklı enfeksiyonların önüne geçmenin en önemli yolu aşı uygulamalarıdır.

Peki karma aşı hangi hastalıklara karşı korur?

Kediler de karma aşı Feline Herpesvirus, Feline Calicivirus ve Feline parvovirus (panlökopeni) hastalıklarına karşı bağışıklık oluşturmak için yapılır.Bu üç hastalıkta viral kaynaklı olup diğer viral hastalıklar gibi tam bir sağaltımı söz konusu değildir.Kedimizi bu viruslardan ancak aşı ile korumamız mümkündür.

Aşılama yapılmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Eğer kedinizde ishal, kusma iştahsızlık yada genel bir durgunluk hali söz konusuysa bunu mutlaka Veteriner Hekiminize söylemeniz gerekmektedir. Aşılamalar mutlaka tam sağlıklı olan iç parazitler uygulamaları yapılmış kedilerde yapılması gerekmektedir. Hekiminiz genel muayenesinin yaptıktan sonra aşı uygulamasını yapar. Ancak bazı durumlarda hekiminiz size bazı tetkikler önerebilir ( hemogram, kan biyokimyası, usg, röntgen vb…)

Yavru kedilerimizde bağışıklık oluşması adına 21 gün aralıklarla iki doz halinde tekrarı yapılır. Daha sonra ki yıllarda sene de bir defa tekrar etmek gerekmektedir. Her aşıda olduğu gibi hafif ateş yükselmesi bir miktar uyku hali iştahsızlık olası beklenen etkilerdir. Ancak 24 saatin sonunda normale dönmesini bekleriz. Dönmemesi halinde hekiminize başvurmanız gerekmektedir.